Pohyb je základ i ve stáří

Možná znáte ve svém životě někoho, kdo se těšil, jak si v důchodovém věku konečně odpočine, a když k tomu došlo, jeho největšími přáteli se stala chladnička a televizor. S tímto přístupem však nelze čelit stárnutí a civilizačním chorobám, nehledě na to, že jsou takoví lidé více unavení, než kdyby se pravidelně hýbali. Naštěstí není každý senior gaučový povaleč a řadu z nich potkáte především v přírodě. Jsou to zpravidla lidé, kteří nevyhledávají přednosti městského ruchu, a jejichž životní styl je na hony vzdálen tomu, co jej propagují generace jejich vnoučat. Přesto existují dva sporty, kde se setkáte s širokým generačním rozpětím, a kde věk nehraje vůbec žádnou roli: Jsou to turistika a cyklistika.

ženy na kolech

Chcete-li zůstat fit i ve stáří, hýbejte se pravidelně

Aktivní senior je zpravidla bývalým aktivním sportovcem . Stává se totiž jen zřídka, že cyklistice propadne někdo, kdo byl v mládí spíše peciválem, a kdo pravidelně ulehal na pohovku k televizi se zákusky před sebou na konferenčním stolku. Jaké jsou největší přednosti nejmasovějšího sportu v České republice?
kolo s košíkem
Ideální dopravní prostředek na kratší trasy – jednou z hlavních výhod je, že sednete na kolo, šlápnete do pedálů a nestojí vás to ani korunu, tedy pochopitelně určitou drobnou částku v rámci nutné údržby. Dostanete se s ním téměř kamkoliv, nejste závislí na silničních tazích a prakticky neřešíte parkování.
Jízda po městě – V Praze a dalších velkých českých městech je cyklista v městském provozu spíše raritou, ale v Paříži, ve Vídni či v Amsterodamu se tu s cyklisty potkáváte doslova na každém kroku. Tamní obyvatelé tak nejsou závislí na MHD a na autech a podepisuje se to také pozitivně na jejich zdraví.
Kondice – je snad zbytečné vyzdvihovat, jakým způsobem se upevní fyzická kondice, jestliže každý den ujedete alespoň pět kilometrů. Není třeba to přehánět ani s rychlostí, ani ujetými kilometry, ale na to jistě brzy přijdete sami.
dva cyklisti
Zážitky – nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu a cyklistického sedla. K tomu lze jen stěží něco dodat, a pokud jste opravdu ještě na vážkách, vydejte se na nějakou ze stovek cyklotras, např. do jižních Čech, do Českého ráje, anebo Jizerských hor. Objevíte opravdu zajímavá zákoutí a na rozdíl od pěší turistiky jich zažijete v průběhu dne mnohem víc.