Vybíráte půjčku? Počítejte!

Když se rozhodnete pro půjčku, vždy se tak trochu vydáváte na nejistou cestu. Půjčka je v každém případě skvělý nástroj, jak získat potřebné peníze ihned, a splácet je až později. Ovšem je nezbytné dobře si vybrat, jakou zvolíte. Ne všechny jsou výhodné, a ne každou z nich zvládnete bez potíží splácet.

V první řadě si dobře spočítejte, jak vysokou částku si můžete dovolit půjčit. Nejde jen o to, že získáte dostatek peněz na cokoli, ale samozřejmě o to, že tyto peníze budete muset v dohledné době vrátit. A co je nejdůležitější – taková půjčka není zadarmo, takže budete splácet nejen to, co si půjčíte, ale ještě navíc i nemalý úrok k tomu.

Jenže ani tím by vaše výpočty neměly skončit. Mnoho lidí se domnívá, že to, co za půjčku zaplatí navíc, tvoří jen úroky. Tak to ale není. Týkat se vás budou i různé poplatky, a případně i sankce. Mnoho poskytovatelů úvěrů se snaží tvářit tak, že u nich vám žádné poplatky ani jiné výdaje nehrozí, ovšem tomu byste rozhodně věřit neměli, nejedná se o nic jiného, než o marketingový tah, jehož účelem je přilákat zákazníky. Mnohé poplatky jsou chytře skryté tak, že si jich ani nevšimnete, a to, že předem nic neplatíte, neznamená, že nebudete nic platit ani později. Často jsou úvěry postavené tak, že se nevyhnete ani mnohým sankcím.

bitcoin v dlani

Jestliže vás zajímá, kolik za půjčku zaplatíte celkově, měli byste se zajímat nejen o výši úrokové míry, ale také o celkové výdaje s úvěrem spojené, a to nikoli pouze za jeden jediný rok, jak uvádí RPSN, ale za celou dobu splatnosti úvěru. Jen tak budete mít jistotu, že vás v budoucnosti nečeká žádné nemilé překvapení.

drobne mince (3)

Takže základní rada zní – než si zvolíte ten správný úvěr, tak důkladně počítejte! Vezměte si do ruky kalkulačku, a pokud si s ní příliš netykáte a nevíte, na co se zaměřit, použijte alespoň některou z předem připravených kalkulaček volně dostupných na internetu, jako je například kalkulačka americké hypotéky od nebankovnihypoteky, ale i jiné. Ty vám pomohou jednotlivé úvěry vzájemně porovnat.