Pusťte se také do nakličování

Proč zařadit do jídelníčku naklíčená semena a luštěniny?
Svěže vypadající klíčky nejenže krásně ozdobí talíř s jídlem, ale také velmi výrazným způsobem dokážou ovlivnit naše zdraví. Naklíčená semena jsou totiž zdrojem celé řady zdraví prospěšných látek, mají pozitivní vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale také na to duševní, pomáhají totiž k dosažení duševní rovnováhy. I v těch nejdrobnějších semínkách je ukryt nový život. Pokud semínko namočením „probudíme k životu“, stává se pro člověka lépe stravitelným a dokáže tak tělu poskytnout celou řadu cenných látek.
naklíčené sazeničky.jpg
Jak na to?
Nejjednodušší způsob, jak začít s nakličováním semen, je pořídit si misku či sklenici k této činnosti určenou. Klíčící misky https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/ mívají více pater, což vám zaručí úspěch a efektivitu při vašem snažení. Pro začátek zkuste nechat naklíčit například čočku nebo fazole mungo. Již za dva dny budete moci přidat naklíčená semena například do salátu. Je dobré obstarat si semena či luštěniny v biokvalitě. Taková seženete buď v zahradnictví, nebo v obchodech se zdravou výživou. Takováto semena nebyla nijak geneticky modifikována ani chemicky ošetřena. Zaměřte se také na jejich vzhled, semena by neměla být nikterak narušená. Při nakličování je důležité měnit pravidelně vodu, a to dvakrát denně. Přebytečnou vodu pak musíte vylít pryč. Misky se velmi jednoduše udržují. Po sklizení úrody jen dané patro opláchnete a můžete začít opět vysévat.
Která semena jsou vhodná k nakličování?
sazenice sóji.jpg
Dobrou zprávou je, že můžete nechat klíčit víceméně cokoliv. Zkuste jednou sáhnout po obilovině, příště třeba po luštěninách či olejninách. Velké oblibě se momentálně těší mladý ječmen. Už jste jej vyzkoušeli zařadit do svého jídelníčku? Pokud dáváte přednost klasice, nechte naklíčit semínka řeřichy, ředkvičky nebo slunečnice. K dostání jsou také různé směsi semen.