Neslavný konec slavného krále

Jistě si každý z nás pamatuje ze školních lavic alespoň některého panovníka ze slavného rodu Přemyslovců. Mnohým z nás jistě vytane na mysli jeden z těch nejslavnějších, Přemysl Otakar druhý. A možná, že vám také okamžitě naskočí jeho přídomek „řečený král železný a zlatý“. –         Tento panovník se sice zapsal do naší historie nesmazatelným způsobem, ale o jeho osobním životě toho zase tolik moc nevíme.
–         Spíše jen o jeho neslavném, a tak trochu ponižujícím konci.
Z jeho soukromého života je nám známo to, že se jako velice mladý oženil s obstarožní Markétou Babenberskou. Po čase byl tento sňatek anulován, protože královna se ukázala neplodnou. Což bylo opravdu divné, vždyť jí nebylo ještě ani padesát! Druhý sňatek byl mnohem úspěšnější. Narodil se z něho budoucí král Václav druhý.

památník rytíře

Okradený a ubitý

Slavná bitva na Moravském poli (1278) ukončila život Přemysla Otakara v jeho (přibližně) pětačtyřiceti lety. Bitva, která se odehrávala mezi ním a Rudolfem Habsburským, dopadla pro nás nedobře. Český král byl těžce raněn a čekal na svůj ortel.
·        Ačkoliv jeho nepřítel vydal rozkaz královskému protivníkovi více neubližovat a jen ho zajmout, dostal se prý rozkaz k vojákům příliš pozdě.
·         A tak byl král železný a zlatý na místě dobit a ještě oloupen.
·         Českého krále našli docela nahého a znetvořeného mnoha ranami.
poražený rytíř

Podle odborníků, kteří zkoumali kosterní pozůstatky, měl být zabit ranou do hlavy. Některý z bojovníků mu srazil přilbu a zřejmě cíleně zaútočil. Kdo byl tím vykonavatelem, se už nikdy nedozvíme.
–         Jistě však je, že se v osobě Přemysla Otakara II. jednalo o jednoho z našich nejvýznamnějších panovníků a také osobnost, která byla celosvětově uznávána.
Založil padesát tři evropských měst a byl ve své době nejbohatším a nejmocnějším panovníkem tehdejšího světa. Ten ponižující konec si jistě nezasloužil.