Moderní zářivky s těmi starými nelze srovnávat

Technologie výroby zářivkových svítidel se za posledních třicet let výrazně změnila. Změny v konstrukci předřadníků a luminiscenčních vrstev je dnes řadí ke špičce v osvětlovací technice. Lze je bezpečně nasadit kamkoliv do bytu, jejich výhodou je nízká spotřeba elektřiny, dlouhá životnost a vysoký rozsah indexu podání barev Ra.
kompaktní zářivka.jpg

Kuchyně

V kuchyni se při návrhu centrálního osvětlení uplatní kompaktní nebo trubicová zářivka. Může být elegantní kruhová, anebo zaujímat závitový tvar klasické úsporky ukryté uvnitř stínítka deštníkového, kulového či eliptického tvaru. Lineární trubice se osazují pod dolní poličky horních skříněk kuchyňské linky a mohou se i vzájemně kombinovat s LED diodovými pásky. Index podání barev by měl být v kuchyni co nejbližší dennímu světlu, tzv. Ra větší než 80. Jde totiž o to, že kuchyně je především pracoviště, je třeba zajistit v barvě světla i chladnější spektrální odstíny, které podněcují aktivitu, neunavují, a udržují patřičnou bdělost. Není zkrátka žádoucí usínat při krájení mrkve nad prkénkem a ostrým nožem.

Obývací pokoj

Pro centrální nebo bodová svítidla k navození intimní a relaxační atmosféry volíme teplejší odstín bílého světla kolem 2800 Kelvinů. Zářivková svítidla se tu uplatní i při nasvícení některých detailních prvků, např. akvária, poliček na stěnách, části nábytku, osvětlení některých koutů s posezením apod. Některé zářivky lze stmívat a zapojit je do soustavy tzv. chytré domácnosti s centrálním ovládáním z mobilního telefonu.
oranžová úsporka.jpg

Dětský pokoj

Celkové osvětlení dětských pokojů lze řešit poměrně jednoduše krytým svítidlem s úspornou žárovkou. Pamatujte na to, že děti jsou všetečné, a že při hraní mohou do světel narážet, stínítko by mělo být robustní, stabilní a pevné. Na pracovní stůl patří polohovatelná lampička se žárovkami s paticí E27 nebo GU10, jejichž index podání barev by měl odpovídat chladnějším odstínům o teplotě chromatičnosti kolem 5000 K. Děti potřebují ke své práci a k výuce dostatek koncentrace. Naopak v centrálním svítidle, nebo v lampičce u postele, rozsvícené před usnutím, lze volit teplejší odstíny kolem 2500 K.

Koupelna a toaleta

Na stropní svítidlo je ideální kruhové centrální světlo s kompaktní zářivkou, nad zrcadla a pro dekorativní osvětlení lze zvolit buď LED diody, nebo halogenové žárovky. Koupelny jsou místnosti relaxační a nemá smysl je vybavovat namodralým intenzivním světlem, postačí docela běžná teplota chromatičnosti s teplejšími odstíny bílého světla. Podobná pravidla platí i pro toaletu.