Mimoděložní těhotenství může potkat i vás

Mimoděložní těhotenství dnes není ničím výjimečným. Potkává tak jednu ženu ze 150, které mají těhotenství běžné a bez problémů. Pojďme se podívat, co vše to obnáší.

těhotenství

Mimoděložní těhotenství nastane ve chvíli, kdy se vajíčko po oplodnění nedostane z vejcovodu do dělohy, kde by mělo správně zahnízdit, ale místo toho se uhnízdí jinde, například ve vaječníku, v dutině břišní, v děložním rohu či děložním hrdle. Na těchto místech se však oplodněné vajíčko nemůže normálně vyvíjet a růst. A navíc si toto vajíčko zajišťuje krevní zásobu, čímž narušuje cévy ve svém okolí. Pokud není mimoděložní těhotenství včas odhaleno, dojde k vnitřnímu krvácení. Pokud k mimoděložnímu těhotenství dojde, nikdy není možné plod donosit. Embryo buďto velmi brzy odumře, anebo se vyvíjí nesprávně.

matka

Projevy mimoděložního těhotenství

Mnohdy se ani nemusí projevovat žádnými varovnými příznaky, a tak těhotenství jeví jako klasické, takže vám pouze vynechá menstruace, máte nevolnosti, jste unavená, máte nateklé prsty i prsa. To, že se jedná o mimoděložní těhotenství, vám zpravidla oznámí tak po šesti týdnech těhotenství příznaky pro to typické. Varovné krvácení, bolesti v podbřišku, bolesti v pánevní oblasti, bolest, která vystřeluje do ramen, zvracení, mdloby či slabý puls. V takém případě je nutné navštívit ihned lékaře. Ten na základě ultrazvuku určí správnou diagnózu.

Co je příčinou?

Mimoděložní těhotenství může poskytnout kohokoliv, ovšem větší riziko podstupují ženy, které prodělaly nějakou infekci či zánět vejcovodu, nebo mají pánevní srůsty či vrozené vady vejcovodu. Ohroženy jsou také ty ženy, které otěhotněly při umělém oplodnění, nebo je jejich věk vyšší.

břicho

Léčba mimoděložního těhotenství

Bohužel žádná léčba pro mimoděložní těhotenství není, proto je nutné mimoděložní plod odstranit. To se provádí buďto laparoskopicky, nebo rozsáhlou břišní operací, a to vždy v celkové narkóze.