Dvojí metr v EU

Kečupy, dětské přesnídávky či polotovary, jakou jsou například pizzy atd. To je jen zlomek potravin, které se kvalitou silně liší v ČR od ostatních zemí EU.
Velmi snadno se tak stane, že pokud si přivezete šunku z Německa, bude její obsah masa 91%. Následně koupíte stejnou šunku v ČR a hle, obsah masa činí pouze 73%.
rajčata v bedýnkách
Porovnáváním kvality potravin se zabývá Ministerstvo zemědělství. Poslední aktuální srovnání se týkalo například kečupu, pizzy, pomerančové limonády a dalších. Porovnáváno bylo 21 produktů z pěti zemí. Česká republika, Maďarsko, Německo, Rakousko a Slovensko.

A jak to dopadlo?
·         11 výrobků bylo naprosto kvalitativně rozdílných
·         3 mírně kvalitativně rozdílné
·         7 kvalitativně stejných
Pizzusi jeďte raději koupit do Německa, jelikož tam je posypaná opravdovým sýrem, ať už se jedná o mozzarelu nebo eidam. V čechách budete mít na stejné pizze, ze stejného obchodního řetězce pouhou náhražku.

Pokud si chcete pochutnat na ,,kvalitnější“ pomerančové limonádě, ani tu si nekupujte u nás a zajeďte raději k německým sousedům. V limonádě prodávané v českém řetězci totiž místo pomerančové šťávy a cukru, které obsahuje ta německá, najdete pouze umělá sladidla a levnější jablečnou šťávu.
supermarket
Pro špagety zase zajeďte pro změnu do Rakouska. Tam jsou vyrobeny z mnohem kvalitnější pšenice, než ty ,,naše“ nebo slovenské.
Nejsme ale ve všem horší než ostatní země. Existují i výrobky, které máme kvalitnější. Díkybohu se jedná o výrobky pro děti. Ministerstvo zemědělství nechalo porovnat kojenecké dýňové výživy. Ta česká tentokrát obsahovala 90% dýně a německá jen 65%. Tak hlavně, že alespoň ty děti se mají lépe.

Ananasový kompot byl ale opět u sousedů ohodnocen lépe než u nás. V Německu a Rakousku byly ananasové plátky naloženy skutečně v ananasové šťávě. České a slovénské kompoty místo šťávy obsahovaly pouze cukerný roztok.

Testováni potravin bude samozřejmě pokračovat a Evropská komise na něj uvolnila pro tento rok cca 1milion eur. Možná se tedy blýská ná lepší časy a i my se dočkáme stejně kvalitních potravin, jako občané ostatních zemí Evropské Unie.