Horko v interiéru a jak na něj

Přílišné horko, nebo naopak chlad nejsou asi nikomu příjemné. Když jste venku, přizpůsobíte svou aktivitu aktuálnímu počasí jednoduše. V dešti prostě nejdu běhat dlouhé tratě, v zimě si raději vezmu o svršek navíc a ruku na srdce, kdo nemá rád léto u vody, zmrzlina, meloun a příjemný letní vánek. Ale co dělat doma? V zimě si přitopíme, je třeba více větrat, ale vyhřát si interiér na „trenýrkovou“ teplotu lze relativně jednoduše. Jak je to ale v opačném případě, kdy je horko a jak na horko v interiéru Evalofa?

Když teplo do místnosti vůbec nepustíte, nebo se před ním efektivně chráníte, i horko se dá zvládnout. V dnešní době většina větších měst, kde horko v létě stoupá i proto, že se teplo akumuluje nejen ve vaší budově, ale sálá i z okolních budov, se jako velmi účinná osvědčila řízená výsadba zeleně. Toto jednoduché, a hlavně přirozené přírodní řešení je ideální, ale pokud nežijete v moderní zástavbě nebo ve vlastním domku se zahradou, je těžko dosažitelné.

zahrada

A tak je třeba si dopomoci proti horku i všemi dostupnými a ověřenými způsoby, jaké vás napadnou. Klimoška do každého domu. Efektivní leč někdy velmi finančně náročné, obzvlášť chcete li řešit i rekuperaci (výměnu vzduchu) a v zimě i topení. Venkovní teplo a sluneční paprsky do interiéru dopadají oknem. Proto se k odražení těchto horkých paprsků používají okenice. Stejné, jako dříve používali naši prarodiče a jejich rodiče. Klasické dřevěné okenice se vzhledem k těmto vlastnostem opět vrací do módy a jsou čím dál více automaticky součástí většiny staveb.

okna

Jedním z dalších ověřených pomocníků na horko v interiéru jsou žaluzie. V základě rozlišujeme žaluzie vnitřní a žaluzie vnější. Vnější neboli předokenní bývají součástí celkové stavby a pokud se na ně takzvaně zapomnělo, tato investice nad rámec nebývá příliš jednoduchá a laciná. Naopak vnitřních, interiérových žaluzií, najdete spousty. Liší se použitým materiálem, volbě provedení a často bývají i součástí celkového designu interiéru. Jejich účinnost bývá však výrazně nižší.