K čemu slouží krycí plachta na bazén

0cm m 0cm 0.0001pt“> Asi každý z nás chce, aby mu voda v bazénu vydržela průzračně čistá po celou sezónu. A není pochyb o tom, že to není snadný úkol. Jedná se o prakticky neustálý boj s náletem v podobě listí, hmyzu a větviček i prevence proti řasám a sinicím.

Není tedy divu, že používáme nejrůznější pomůcky, jak mechanické tak chemické, které nám mají tento úkol usnadnit. Tou asi nejznámější je filtrační zařízení, které je součástí prakticky každého bazénu, snad s výjimkou malých dětských nafukovacích.

bazen7

Ovšem ať už je sebeúčinnější, samotný rozhodně nestačí. Nutné je také pravidelné vybírání nečistot síťkou a používání chemických srážedel, které spojí zárodky řas a sinic do větších kusů, které lze již pohodlně vybrat, případně které snadno zachytí filtr.

Jinou pomůckou, která však není až tak využívána, je krycí plachta na bazén Chlorito. Jedná se o plachtu nejčastěji z plastu, ale může být i z jiného nepromokavého materiálu. Ta se přehodí přes bazén v době, kdy se nepoužívá.

Jejím účelem je snížit množství napadaných nečistot. Zvláště po letních bouřkách, doprovázených silným větrem, jich totiž může být velké množství. Také díky svým vlastnostem pomáhá ohřevu vody. Ta bude mít rychleji dostatečnou teplotu na koupání.

bazen10

To vše zní dobře, má ale i nějaké nevýhody? Proč není v tom případě více využívána? Odpověď je jednoduchá, a spočívá právě v jejích tepelných vlastnostech. Vytváří totiž prostředí, kde prakticky nedochází k výměně vzduchu a kde je dusno a vlhko. A to je ideální pro rozvoj řas a sinic.

Pravdou totiž je, že boj proti těmto mikroskopickým nečistotám je obtížnější než proti těm větším. Ty totiž stačí jen vybrat a vidíme je okamžitě. Řas a sinic si všimneme až tehdy, když jejich počet přesáhne únosnou míru.

Závěrem lze říci, že plachtu lze skutečně využívat, avšak je dobré mít na paměti její omezení a následky, které to může mít. Při uvážlivém používání však problémy nenastanou.