Jak šetřit vodou na zahrádce s rostlinami?


Je dobré pro každého z nás mít své vlastní místo, kam rádi chodíme a vracíme se. Nemyslíme tím pouze barák, nebo byt. Ale i venkovní prostory, kterými může být zahrádka. Dokonce i vlastníci bytů si pořizují vlastní zahrádky. Sice je nemají hned před bytem, ale i tak mají kde strávit pěkné teplé dny.

Když už zahrádku vlastníte, jistě jste dostali nápad si zasadit nějaké rostliny. Ať už květiny, ovocné stromy, okrasné stromky, zeleninu… Všechny tyto rostliny vyžadují hodně vody, aby mohly správně růst. Každá zahrádka by měla mít svůj vlastní přípoj na vodu. Prostřednictvím hadice si můžeme z příslušného otvoru dopravit vodu kam ji potřebujeme. Kohoutky na hadice jsou připojeny na klasický vodovod samozřejmě. Na vodu, kterou běžně využíváme doma v kuchyni nebo ve sprše. Tudíž je to voda, za kterou platíme poplatky.

květiny

Schválně si zkontrolujte na vodoměru sami, kolik vám taková zahrádka spotřebovává vody. Budete výsledkem překvapeni, že se rozhodně nejedná o malé množství.

Naštěstí jsou na trhu alternativy, které vám pomohou s šetřením pitné vody. Například můžeme využít sudy, do kterých si necháme natéct vodu z okapů při velkých deštích. Nevýhoda těchto sudů je, že nemají moc velký objem, takže napršená voda se vám brzy vypotřebuje. Takže jednou naprší, naplní se vám sud a druhý den už je zpola prázdný. To není příliš efektivní, protože stejně budete muset brzy zalévat zahrádku opět pitnou vodou.

zahradní konve

Naštěstí se prodávají i mnohem větší nádoby s objemem až 1000 litrů. Jedná se o takzvané IBC kontejnery. Jsou to plastové (obvykle krychlového tvaru) nádoby, které v sobě udrží velké množství vody. Prodávají se v několika provedeních. Buďto z měkčího plastu, pro které se pak prodává kovová kostra, do které kontejner vložíte. Pokud takový nechcete, existují i ty z plastu tvrdšího. Ty jsou také cenově mnohem nákladnější. Každý kontejner pak má výpusť, ze které si můžete natočit vodu do konvičky a v klidu si zalévat vodou, která je zadarmo.