Jak se zbavit molů

Jedná se o malý létavý hmyz, který napadá uskladněné potraviny a oblečení. Pokud doma uvidíte nenápadného motýlka, neznamená to hned, že jste špindíry. Moly si často přinesete už z obchodu nebo k vám mohou přiletět digestoří nebo otevřeným oknem. Během krátké doby dokáží zdecimovat suché potraviny nebo šatník. Pokud je doma objevíte, okamžitě vyhoďte všechny otevřené sáčky, vysajte všechny rohy a kouty, kde by mohly být nakladené larvy, a důkladně vymyjte skříně octem. Prostředků na jejich hubení můžete vyzkoušet několik, zřídkakdy se jich totiž zbavíte na poprvé.
 Mol šatní
Babské rady
Do svých skříní zavěste čerstvou levanduli nebo rozsypte hřebíček, obě tyto vůně moli nenávidí. Do přihrádek se spodním prádlem dejte voňavé přírodní mýdlo. Potravinové škůdce odpuzuje bobkový list a ocet.
 
Komerčně prodávané produkty
V drogeriích můžete sehnat lepicí pásky, což jsou biologické prostředky na bázi feromonů, které vábí samce, ti se chytí na lapač a uhynou. Používejte je každý týden po dobu 2-3 měsíců. Chemickým prostředkům se raději vyhněte, aby nedošlo k nechtěné kontaminaci potravin a k negativnímu účinku na vaše zdraví.
 Moly napadají vaše oblečení
Vosička Trichogrammaevanescens
Nejvíce účinná v boji proti molům je vosička Trichogramma. Tento miniaturní tvor o velikosti menší než zrnko máku, dokáže čichem vyhledat vajíčka molů a svá vajíčka naklade přímo do nich. Hubení se provádí pomocí kartiček, na kterých jsou připevněna vajíčka a z těch se vosičky okamžitě vylíhnou. Tato vosička je mnohem efektivnější než předchozí způsoby, protože se zaměřuje přímo na vajíčka. Poté co odvede svoji práci, tak uhyne.
 
Prevence
Nejlepší je samozřejmě prevence, proto oblečení, které nosíte méně často, pravidelně větrejte a perte. Čas od času ho ve skříních přeskládejte na jiné místo. Při návratu z obchodu vždy prověřte, zda jste si nevítané návštěvníky nepřinesli už z obchodu. Věnujte se řádné kontrole špižírny a pro jistotu vše sypké prosejte přes sítko a skladujte v uzavíratelných nádobách.